od169 /noc
Rezerwuj online
Kup Prezent Podaruj voucher
klub olendra Bądź na bieżąco
Aktywny wypoczynek

Wypoczynek w Wielkopolsce

Kraina 100 jezior - więcej o atrakcjach w Krainie 100 Jezior -> www.kraina100jezior.org

W najbliższej okolicy znajdują się liczne jeziora – Kuchenne, Młyńskie, Barlin, Środkowe i Piaskowe. Zarośnięte brzegi Jez. Kuchennego sprzyjają rozwojowi wędkarstwa. Nad jeziorem Młyńskim znajdują się dogodne warunki kąpieliskowe, a także pola namiotowe i miejsca wypoczynkowe. Organizowane są tu również zawody spinningowe.

Szlaki piesze i rowerowe

Okolice  przecinają liczne ścieżki piesze i rowerowe, które prowadząc gości przed siebie, pozwalają cieszyć oczy pięknymi widokami. W najbliższym otoczeniu przebiegają, m.in. szlaki piesze PTTK - czarny, czerwony i żółty, sierakowska sieć tras rowerowych - czerwona i czarna.

Szczególnej uwadze polecana jest ścieżka dydaktyczna- „Bobrowy Zakątek”, która znajduje się w nadleśnictwie Mokrzec.

Nordic Walking

Sierakowski Park Krajobrazowy oraz Puszcza Notecka są idealnymi terenami do wycieczek z kijkami. Ponadto blisko OLANDII wytyczono pierwszy w Polsce profesjonalny NATURE.FITNESS.PARK®

NATURE.FITNESS.PARK® to propozycja dla tych z Państwa, którzy już trenują, bądź właśnie zdecydowali się dołączyć do grona miłośników coraz bardziej popularnej w naszym kraju formy aktywnego spędzania czasu jaką jest Nordic Walking. W samym sercu Sierakowskiego Parku Krajobrazowego zorganizowano dla Państwa sześć tras marszowo – spacerowych dostosowanych swoim przebiegiem i oznakowaniem do ogólnoeuropejskich standardów rekreacyjnych Nordic Walking. Trasy wytyczono w taki sposób, aby tworzyły uzupełniające się pętle, których początek i koniec znajdują się w tym samym miejscu – w Chalinie. Sumaryczna długość tras wynosi ponad 51 km. Najdłuższa trasa to około16 km, najkrótsza – rozgrzewkowa to zaledwie 1 km. Niektóre odcinki ścieżek pokrywają się ze sobą bądź krzyżują, umożliwiając dowolne wydłużanie lub skracanie przejść, względnie zmianę kierunku z uwagi na preferowane walory przyrodnicze i krajobrazowe.

Zachęcamy do pobrania poniższych plików i zapoznania się z wytyczonymi szlakami:

 Trasa Nordic Walking 1 Chalin Nature Fitness Park 2,85M

 Trasa Nordic Walking 2 Chalin Nature Fitness Park 2,86M

 Trasa Nordic Walking 3 Chalin Nature Fitness Park 2,39M

 Trasa Nordic Walking 4 Chalin Nature Fitness Park 2,33M

 Trasa Nordic Walking 5 Chalin Nature Fitness Park 2,79M

 Trasa Nordic Walking 6 Chalin Nature Fitness Park 2,82M

 

Rezerwaty przyrody

Cegliniec” jest rezerwatem chroniącym fragmenty starodrzewu sosnowego. Rezerwat może być udostępniony do zwiedzania jedynie przez osoby uprawnione, ponieważ na jego terenie zlokalizowano gniazdo orła bielika.

Czaple Wyspy” to rezerwat, który stanowią dwie wyspy na jeziorze Kłosowskim. Rezerwat utworzono w celu ochrony miejsc lęgowych rzadkich gatunków ptaków, np. kania czarna i sokół wędrowny. Do niedawna mieściła się tu kolonia czapli siwej i kormoranów.

„Mszar nad Jeziorem Mnich” powstał w celu zachowania zbiorowiska roślin bagiennych i torfowiskowych, spotkać tu można np. rosiczkę okrągłolistną. Obejmuje również fragment jeziora z pływającym kożuchem mszaru.

Hodowla bawołów wodnych

W lasach nieopodal Zatomia Nowego prowadzona jest pierwa w Polsce hodowla bawołów wodnych. Wczasowicze mogą przyjrzeć sie zachowaniom tych ogromnych zwierząt na pastwisku.

Stado Ogierów w Sierakowie

Stado Ogierów w Sierakowie  jest najstarszym stadem ogierów  na ziemiach polskich. Decyzje o założeniu  Poznańskiej Stadniny Krajowej i Stada Ogierów  (Posensches Land – Gestüt ) na terenie Wielkiego Księstwa Poznańskiego władze pruskie  podjęły  8 września 1828 roku.  Organizatorem i pierwszym kierownikiem Stada był major von der Brinken. Pierwsze ogiery ze stadnin i stad niemieckich nadeszły do Sierakowa dnia 4 lutego 1829 roku i te datę przyjęto za rok powstania Stada i początki zorganizowanej hodowli koni na terenie Wielkopolski. W tym też roku sprowadzono do Sierakowa 60 ogierów:  ze stada Veshra, ze stadniny w Graditz i  ze Stada w  Marienwerder (Kwidzyń).

Nieco później zorganizowano w Sierakowie stadninę, do której sprowadzono klacze z niemieckich zakładów chowu koni; ze względu na nieopłacalność zlikwidowano ją w roku 1855r.

Już w połowie XIX wieku Stado funkcjonowało doskonale, o czym świadczy rekordowa liczba ogierów  (230 szt).  Jednocześnie dążono do poprawy jakości ogierów między innymi poprzez treningi i próby wyścigowe, które przeprowadzano od 1896 roku, aż do wybuchu I wojny światowej. 

W dniu 1 lipca 1929 roku odbyły się w Sierakowie uroczyste obchody 100-lecia istnienia Stada.  Na uroczystość przybyli kierownicy Państwowych Zakładów Koni, przedstawiciele Ministerstwa  Rolnictwa, hodowcy i działacze jeździectwa . W okolicznościowym przemówieniu Dyrektora Departamentu Chowu Koni, Jan Grabowski, stwierdził: „tak rzadką uroczystość można obchodzić dzięki myśli twórczej, pracy, ukochaniu sprawy i tradycji". Odsłonięto  również marmurową tablicę pamiątkową, wmurowaną ”nad portalem”, która  istnieje po dzień dzisiejszy. 

Na początku 1945 roku przyszedł rozkaz ewakuacji Stada. Po zawierusze wojennej dzięki pertraktacjom Zarządu Polskich Stadnin Państwowych w Niemczech, część koni polskiej hodowli w tym ogiery sierakowskie wraz z załogą i majątkiem stada drogą morską wróciły do kraju. 

Wpływ Stada sierakowskiego na hodowle był zawsze wielostronny i korzystny. W latach 1950 - 65 w Stadzie znajdowało się od 200 do 260 (rok 1956 ) ogierów wyłącznie ras i typów  szlachetnych ( głównie poznańskich  i mazurskich). Po utworzeniu rasy wielkopolskiej w stadzie stacjonowały  prawie wyłącznie konie tej rasy. W latach 70 - tych Stado utrzymywało również pewną grupę ogierów orientalnych i coraz więcej ogierów pełnej krwi angielskiej, co wynikało ze zmieniającej się koncepcji hodowlanej i przekształcenia typu użytkowego koni  rasy wielkopolskiej na wierzchowo - zaprzęgowy o przydatności sportowej. W latach 80 - tych wzrosła liczba ogierów rasy śląskiej, a od roku 1986 pojawiły się w Stadzie ogiery rasy szlachetnej półkrwi. W dniu 30.05 2009 roku w Stadzie sierakowskim znajdowało się 88 ogierów w tym 34 rasy szlachetnej półkrwi, 21 koni rasy konik polski,19 ogierów rasy wielkopolskiej, po 4 śląskiej i małopolskiej, 3 zimnokrwiste, 2 pełnej krwi angielskiej i 1 czystej krwi arabskiej.  

Instytut Rozbitek

Instytut Rozbitek został założony w 2004 roku przez Jana A.P. Kaczmarka m.in. z inspiracji amerykańskim Sundance Institute. Pomyślany jako miejsce roboczych spotkań artystów filmu, muzyki i teatru, propagować będzie ideę zachowania wolności ekspresji w warunkach narzuconych przez współczesny skomercjalizowany rynek artystyczny. Rozbitek ma ambicje stać się forum działalności edukacyjnej, organizując seminaria, warsztaty, konferencje, prowadzone przez wybitnych praktyków światowego kina, kompozycji i sztuk performatywnych. Ma być też miejscem produkcji artystycznej, przestrzenią powstawania i prezentowania filmów, koncertów, spektakli, produkcji multimedialnych. Instytut Rozbitek swoją nazwę zawdzięcza malowniczej miejscowości w gminie Kwilcz, położonej 60 km na zachód od Poznania. Znajduje się tam dziewiętnastowieczny kompleks pałacowo - parkowy o powierzchni 33 ha, obecnie w trakcie renowacji. Działalność programowa Instytutu, obejmująca warsztaty wzorowane na metodzie Sundance, a także zajęcia w dziedzinie opery i musicalu, realizowana będzie zarówno na terenie zespołu pałacowego, jak i w Poznaniu.

Pozostałości wsi Radusz

Jednym z najciekawszych zagadnień dotyczących tutejszych terenów jest historia Radusza. Wędrując po okolicznych lasach można dostrzec ślady jego nieistniejących już zabudowań. Radusz był na przełomie XIX i XX wieku największą wsią Puszczy Noteckiej. Widoczne dziś, zniszczone upływem czasu pozostałości osadnictwa, takie jak fragmenty fundamentów, czy mogiły cmentarne dają znikome wyobrażenie o prężnej działalności wsi i jej mieszkańcach. Spacerując jednak po okolicy warto przyjrzeć się napotkanym śladom i zapoznać się z historią tego miejsca. Aby uchronić nieistniejącą już osadę od zapomnienia utworzono izbę pamięci o Raduszu. Szczególnej uwadze polecamy ścieżkę rowerową "Śladami Radusza", która usiana jest przystankami informacyjnymi.

Przeprawa Promowa

Przeprawa promowa Zatom Stary – Zatom Nowy z pewnością jest regionalną ciekawostką. Przepłynięcie na przeciwległy brzeg rzeki może stanowić nie lada atrakcję. 

Stara Kopalnia

W pobliskich lasach znajdują się pozostałości po kopalni odkrywkowej. Historia tego miejsca sięga lat 20. XX wieku kiedy to nad Jez. Barlińskim odkryto pokłady węgla brunatnego. Dziś w zaroślach pomiędzy drzewami można zauważyć jedynie fragmenty zabudowy tej placówki przemysłowej.

Punkty widokowe

Punkt widokowy Sośnia - „Góra Głazów” to wzgórze morenowe, na którym znajduje się ogromny głaz narzutowy o obwodzie 9 m. i wadze 25 ton. Głaz - olbrzym utworzony jest z granitu rapakiwi i z powodu swojej kruchości nazywany jest „gnijącym kamieniem”. W pobliżu ułożone są również mniejsze głazy. Ze szczytu wzgórza turyści mogą przyjrzeć się malowniczej panoramie terenów Puszczy Noteckiej i doliny Warty.

Punkt widokowy Kamionna -  Turyści, którzy zechcą zwiedzić gotycki kościół parafialny w Kamionnie, z pewnością przystaną przy otaczającym dziedziniec kościelny murze oporowym. Stąd rozpościera się piękny widok na Dolinę Kamionki, do której od kościoła prowadza malownicze schody.

Punkt widokowy Łężeczki – Z punktu widokowego roztacza się widok na Jezioro Chrzypskie i otaczające je wzgórza. Szczególną uwagę turystów zwraca znajdujący się tutaj kamienny pomnik w kształcie grzyba. Ciekawostką jest, że postawiono go dla uczczenia 10 rocznicy utworzenia Sierakowskiego Parku Krajobrazowego w pierwszych minutach 2001 roku - dzięki temu jest to pierwszy na świecie pomnik odsłonięty w III tysiącleciu.

CERIP w Mniszkach

Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej swoją siedzibę ma w odnowionym, dawnym folwarku. Zainteresowani mogą zobaczyć tu warsztaty pokazowe ginących zawodów, takich jak kowal, szewc, garncarz, bednarz czy wikliniarz. W organizowanych warsztatach można spróbować własnych sił w lepieniu garnków czy wyplataniu koszy z wikliny. Znajduje się tu również stanowisko pszczelarza i praczki, sprzęty dawnego gospodarstwa domowego, a także maszyny rolnicze.  W spichlerzu można przysiąść na odpoczynek, częstując się kawą, herbatą i wiejskim plackiem.

OEP w Chalinie

Funkcję Ośrodka Edukacji Przyrodniczej pełni zespół dworsko – parkowy. W pięknym dworku goście zwiedzać mogą ekspozycje przyrodnicze z imitacją jaskini włącznie, a także dotyczące konwencji waszyngtońskiej, zagrożeń środowiska oraz zwierząt występujących w Sierakowskim Parku Krajobrazowym. W parku przydworskim podziwiać można pomniki przyrody, a w postawionym nieopodal wigwamie przyrządzić pieczone kiełbaski. Dodatkowymi walorami OEP są trzy ścieżki dydaktyczne, ogród ziołowy, plac zabaw dla najmłodszych i boisko do koszykówki. Ośrodek wyposażony jest w niezbędny sprzęt i posiada wykwalifikowaną kadrę, która potrafi profesjonalnie przeprowadzić zajęcia edukacyjne z zakresu ochrony przyrody i ekologii.

Leśny Ośrodek edukacyjny dla niewidzących

Leśna Przygoda” znajduje się w siedzibie Nadleśnictwa Sieraków, w Bucharzewie. Jest to plac o powierzchni niemal 2ha, na którym znajdują się ścieżki tematyczne przystosowane do potrzeb edukacji osób niepełnosprawnych, w tym głównie niewidomych, słabo widzących i osób starszych. W odpowiednich działach goście uczą się rozpoznawania gatunków drzew, słuchają opowieści o leśnych zwierzętach i wspinają się na ambonę. Najwięcej emocji budzi przejście boso po ścieżce zmysłów, która usypana jest m. in. szyszkami, kamieniami, kasztanami i żołędziami. Na terenie ogrodu znajduje się także sala dydaktyczna z wypchanymi zwierzętami, tj. wiewiórka, sarna czy wydra. Wszystkie eksponaty w Ogrodzie opisane są pismem brajla oraz w powiększonym druku. Przy wejściu wisi wypukły plan całego terenu, więc osoba niewidoma może swobodnie, samodzielnie się poruszać.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Mokrzcu

Zebrane w Ośrodku materiały i ekspozycje tematycznie poświęcone są Puszczy Noteckiej i stanowią doskonałe uzupełnienie do już istniejącej tu bazy edukacyjnej.  Zwiedzający mogą w Ośrodku zapoznać się z zagadnieniami ochrony przyrody, gospodarki leśnej oraz specyfiki przyrodniczej i kulturowej kompleksu. Znajduje się tutaj m.in. interaktywna mapa Puszczy Noteckiej, przy której, dzięki lektorowi, goście dowiedzą się o ciekawostkach związanych z puszczą. Uwagę zwiedzających zwróci z pewnością diorama – trójwymiarowa makieta prezentująca najpopularniejsze typy siedlisk leśnych występujących w tym rejonie. Szczególną atrakcją jest prezentacja wypchanych ptaków i ssaków żyjących na terenie kompleksu, włącznie z wilkiem. Imponują również bogate zbiory trofeów okolicznych kół łowickich. Kolejne pomieszczenie to Izba pamięci o Raduszu, gdzie zebrane są dokumenty, mapy i eksponaty dotyczące historii nieistniejącej już wsi Radusz.

Szkółka leśna w Kaplinie

Na terenie szkółki leśnej znajduje się ścieżka edukacyjna z 10 przystankami: 1. Leśne przedszkole, 2. Leśny budzik, 3. Chrust, 4. Mikoryzy, 5. Wędrówki drzew, 6. Zwierzęta naszych lasów, 7. Główne nisze pokarmowe, 8. Użytkowanie lasu, 9. Gospodarka zbędnymi odpadami, 10. Produkcja szkółkarska. Obejrzeć można tu również paśniki, lizawki, ślady żeru bobrów i mrowiska. Na terenie szkółki znajduję się Leśna Wiata Edukacyjna wyposażona w stoły, ławki, instalacje elektryczną, ognisko i grill. Ścieżka ma długość 1,5 km i kształt pętli. Czas zwiedzania to 2 godz., a przy wariancie skróconym zajmuje 0,5 godz.

Gospodarstwo kwiatowe Bogdana Królika

Gospodarstwo Ogrodnicze na 25hektarowym terenie zajmuje się produkcją cebul, bulw i kłączy 500 gatunków i odmian kwiatów. Odbiorcami są głównie hurtownie, sklepy ogrodnicze, ale także działkowcy i kolekcjonerzy. Gospodarstwo jest laureatem licznych konkursów i wyróżnień, a także współorganizatorem wystaw i pokazów ogrodniczych na terenie całej Wielkopolski. Wielobarwne, pachnące dywany kwiatów swoim urokiem przyciągają wielu zwiedzających.

 MRU w Międzyrzeczu

Międzyrzecki Rejon Umocniony stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych. Unikatowe fortyfikacje zbudowane zostały przez Niemców w latach międzywojennych, w celu obrony rubieży III Rzeszy. System podziemnych korytarzy, żelbetonowe kopuły bunkrów i zapory przeciwczołgowe, zwiedza się z przewodnikiem, który opowie historię tego miejsca.

Mikroklimatyczne warunki panujące w podziemiach przyciągają tu liczne gatunki nietoperzy. W celu ich ochrony w czasie zimowania utworzono tu rezerwat „Nietoperek”. MRU znajduje się ok. 35 km od Międzychodu.

 Zoo w Świerkocinie

W Ogrodzie Zoologicznym „Safari” znajdują się dzikie, egzotyczne zwierzęta z całego świata. Turyści zwiedzają Zoo  poruszając się po terenie samochodem. Zwierzęta nie są odgrodzone od zwiedzających żadnymi kratami czy płotami, co potęguje zachwyt z obcowania z nimi. Zobaczyć tu można m.in. strusie, zebry, antylopy, lamy i wielbłądy. Poza terenem safari mieści się tu również piesze zoo z lwami, małpami i mniejszymi zwierzętami, oraz park rozrywki z diabelskim młynem. Zoo Safari leży w odległości ok. 70 km od Międzychodu.

Rynek w Międzychodzie 

Charakterystyczna, zabytkowa zabudowa rynku i pobliskich uliczek pochodzi z XVIII i XIX w.  Na środku rynku znajduje się skwer, który zdobi fontanna z postacią rybaka – nawiązującego do tutejszej legendy. Kwadratowy rynek stanowiący centrum miasta położony jest dokładnie pomiędzy rzeką, a jeziorem. Wokół jeziora znajduje się Park im. Oskara Tietza.

Źródło Laufpompa

Ujęte w żeliwną obudowę źródło jest symbolem Międzychodu. Tryska tu woda bogata w wiele składników mineralnych i jest porównywana do wód zdrojowych w znanych uzdrowiskach. Mieszkańcy miasta i okolic wykorzystują ją do parzenia kawy i herbaty, a nawet mycia włosów.

Kościół w Kamionnie

Kościół pw. Narodzenia NMP jest jednym z najcenniejszych gotyckich zabytków w Wielkopolsce. Zbudowany jest na planie prostokąta, z przylegającymi kruchtami i wieżą. W ściany wmurowane zostały kule kamienne z okresu wojen szwedzkich. Dziedziniec kościelny otacza mur, ze szczytu którego rozpościera się widok na Dolinę Kamionki.

Kościół w Sierakowie

Kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP jest cennym zabytkiem architektury późnego renesansu w Polsce. Wzniesiona na planie krzyża łacińskiego Świątynia, posiada bardzo bogate wnętrze. Szczególnie okazale prezentuje się ołtarz główny z figurami aniołów i obrazami. Znajdują się tu także nagrobki - pomniki poświęcone członkom rodziny Opalińskich, dawnych właścicieli Sierakowa.

Kościół w Chrzypsku Wielkim

Kościół św. Wojciecha jest budowlą jednonawową z drewnianym stropem. Wewnątrz znajduje się cenna, gotycka rzeźba z ok. 1360 r.-  „Matka Boska na Lwie” . Ponadto podziw wzbudzają ołtarze i dzwony z XII wieku oraz późnogotycki krucyfiks i zabytkowe organy.

Pałac i Folwark w Rozbitku

Zbudowany w formach neogotyckich pałac, jest dziełem nieznanego architekta. Budynek ozdobiony jest dwoma wieżami o bardzo wysokich, spiczastych hełmach. Portal wykonany z profilowanej cegły zwieńczony jest łukiem Tudorów. O pałacu przylega park ze strumieniami i aleją platanową.

Pałac w Gorzyniu

Klasycystyczna budowla wzniesiona w otoczeniu parku i jeziora, pochodzi z XIX wieku. Od frontu ozdobiona jest portykiem wspartym na czterech jońskich kolumnach. Pałac stanowi obecnie siedzibę Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego. W kompleksie folwarku znajduje się też kamienna stodoła.

Pałac w Kwilczu

Zespół dworsko – folwarczny stanowi położony w parku pałac, dwie oficyny i stajnia z powozownią. Willową budowlę, wzniesioną tuż przy jeziorze, zdobi trójkątny tympanon i portal. We wnętrzu zachowało się kilka malowideł o motywach groteskowych. Przed pałacem znajduje się dziedziniec honorowy.

Dwór w Ławicy

Dwór znajduje się na skraju założonego w 2 połowie XIX wieku parku. Na terenie gospodarstwa folwarcznego, wśród wzniesionych z kamieni i cegieł, budynków, swoją formą architektoniczną wyróżnia się spichrz. W parku dworskim podziwiać można okazale dęby, lipy, czy buki.

Dwór w Mościejewie

Eklektyczny dwór wzniesiony na pagórku jest budowlą dwukondygnacyjną, ozdobioną dwiema wieżami. W folwarku zachował się spichrz, kilka domków mieszkalnych robotników folwarcznych oraz ruiny stajni- oficyny z XIX wieku. W parku rosną liczne drzewa o rozmiarach pomnikowych.

Sanktuarium w Rokitnie

Wzniesione na wzgórzu i otoczone ceglanym murem Sanktuarium od wielu lat jest celem licznych pielgrzymek. W głównym ołtarzu znajduje się cudowny, koronowany obraz „Madonna Rokitniańska”. W 2001 r. papież Jan Paweł II podniósł Sanktuarium do rangi bazyliki mniejszej. W ciągu roku pielgrzymuje tu ok. 250 tys. pątników z całej Polski. 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij